انواع حافظه های External

به نام خدا

در مقاله ای که در پیش رو دارید قصد داریم به طور مختصر انواع حافظه های External که وجود داند را معرفی کنیم.

حاظه های خارجی را در دسته بندی های مختلفی تقسیم بندی می کنند. اما در یک نوع دسته بندی می توان این حافظه ها را به دو دسته حافظه فرار (volatile) و غیر فرار (non-volatile) تقسیم بندی نمود.

  • حافظه های فرار (volatile):

این دسته از حافظه ها بعد از قطع شدن برق اطلاعاتشان پاک می شود.

SRAM ها و SDRAM ها از این دسته حافظه ها می باشند. در زیر به برخی از تفاوت های این دو نوع حافظه اشاره می کنیم.

تفاوت SRAM و SDRAM :

  1.  دسترسی به سکتور ها در SDRAM به دلیل سطری و ستونی بودن ساده تر و سریع تر می باشد. (به خانه های حافظه سکتور می گویند.)
  2. SDRAM ها در مقایسه تعداد پایه با SRAM در حجم یکسان دارای تعداد پایه کمتری می باشد.
  3. SDRAM ها اگر رفرش نشوند پاک می شوند.
  4. SDRAM ها در حجم های بالاتری ساخته می شوند.
  5. قیمت SDRAM ارزان تر از SRAM ها می باشد.
  6. اگر سخت افزار کنترلر واحد حافظه وجود نداشته باشد کار با SDRAM ها دشوارتر از SRAM ها می شود.

 

SDRAM

SDRAM

  • حافظه های غیر فرار (non-volatile):

این دسته از حافظه ها اطلاعات بعد از قطع شدن برق نیز در آن ها ذخیره می ماند.

EEPROM ها، SDC ها، NAND FLASH ها و NOR FLASH ها از این دسته حافظه ها می باشند.

EEPROM ها حافظه هایی هستند که معمولا با پروتکل های سریال مانند SPI و I2C می توان به فضای حافظه آن ها دسترسی داشت و باید به این نیز توجه داشت که حجم حافظه EEPROM ها محدود است و برای ذخیره حجم دیتای زیاد مناسب نمی باشند.

نوع دیگر از حافظه های غیر فرار ،حافظه های SDC یا همان مموری کارد ها می باشند. این دسته از حافظه ها در حجم های بالا ساخته می شوند و دسترسی به فضای حافظه آن ها با دو مد SPI و SDIO (که Native هم گفته می شود) امکان پذیر است. در مد SDIO با حداکثر سرعت 25MHz می توان با این نوع حافظه ها کار کرد. در حال حاضر SDC ها تا حجم 64 گیگابایت ساخته می شوند و در مقایسه با حافظه های دیگر دارای قیمت مناسبی می باشند.

SDC

SDC

NAND FLASH ها و NOR FLASH ها حافظه هایی هستند که معمولا در حجم بالایی ساخته می شوند و به دلیل موازی بودن ارتباط آن ها می توان با سرعت بالایی با آن ها کار کرد. از این حافظه ها حتی به عنوان حافظه برنامه اصلی هم می توان استفاده نمود.

تفاوت NAND FLASH ها و NOR FLASH ها در حجم حافظه و زمان نوشتن،خواندن و پاک کردن آن ها می باشد. که در عکس زیر نمایش داده شده است.

NAND Flash Vs NOR Flash

NAND Flash Vs NOR Flash

برای کار با حافظه های NAND FLASH و NOR FLASH اگر واحد کنترل حافظه نداشته باشیم به سختی می توان با آن ها کارکرد.

  • میکرو ها و حاظه ها:

امروزه با پیچیده تر شدن سیستم ها نیاز های متنوعی در طراحی پدیدار شده است. یکی از این نیاز ها نیاز به حافظه ها می باشد و تقزیبا امروزه حافظه های External (حافظه های جانبی) جزو جدا نشدنی سیستم ها شده اند و در هر سیستم بسته به نیاز ممکن است از یک یا چند حافظه استفاده شود. با پدیدار شدن نیاز به حافظه های مختلف ،سازندگان میکرو کنترلر ها نیاز برای ساده تر شدن کار با این واحد ها اقدام به قرار دادن واحد کنترل کننده حافظه در درون چیپ کرده اند. این واحد معروف به واحد External Memory Control یا EMC می باشد. این واحد توانایی برقرار کردن ارتباط با حافظه های SRAM , SDRAM , NAND FLASH , NOR FLASH را دارا می باشد. قرار دادن این کنترلر ارزشمند موجب سادگی کار با حافظه های نامبرده شده است.

علاوه بر واحد EMC برای برقرار کردن ارتباط پرسرعت با حافظه های ارزان قیمت SDC در برخی میکرو کنترلر ها واحدی به نام SD Controller قرار داده شده است که بتواند مد SDIO که مد پرسرعتی برای برقراری ارتباط با حافظه های SDC می باشد را پشتیبانی کند.

میکرو های سری LPC177x و LPC178x که از سری میکروهای ARM Cortex-M3 شرکت NXP می باشند و میکرو های سری LPC407x و LPC408x و LPC43xx که از سری میکروهای ARM Cortex-M4 شرکت NXP می باشند، واحد های EMC و SD Controller را دارای می باشند.

لازم به ذکر است که بسیاری از میکرو های دیگر شرکت NXP و شرکت های دیگر مانند ST و ATMEL و … نیز در واحد های کنترلر حافظه را در برخی از چیپ های خود قرار می دهند و ما در این مقاله تنها قصد معرفی چند نمونه از چیپ های با این قابلیت را داشتیم.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *