راه اندازی انکودر موتور

انکودر نوری

 راه اندازی انکودر موتور – قمست اول

بسم الله

انکودرها تجهیزاتی الکترومکانیکی هستند که با متصل شدن به شفت موتور، میزان چرخش موتور را اندازه گیری میکند و بدین تریتیب با داشتن میزان چرخش موتور می توانند تعداد دوران موتور در دقیقه (RPM) و یا مسافت حرکت چرخ یک دستگاه متحرک مثل خودرو را محاسبه کرد. انکودرها روی بعضی از موتورها وجود دارد که این امر کار با آنها را بسیار ساده میکند و طراح را از کار مکانیکی خلاص میکند. به هر حال انکودرها میتوانند بصورت مجزا نیز روی موتور قرار بگیرند.

موتور به همراه انکودر

موتور به همراه انکودر

انکودرها از نظر ساختمان به دو دسته خطی (Linear) و دوّار (Rotary) تقسیم میشوند. انکودر خطی جهت اندازه گیری مسافت خطی استفاده میشود ولی انکودر دوّار یا چرخشی که موضوع بحث ها هم هست، برای سنجش میزان دوران استفاده میشوند.

انکودر خطی و چرخشی

انکودر خطی و چرخ

انکودرهای چرخشی نیز به دو نوع مطلق (Absolute) و افزایشی (Incremental) تقسیم میشوند. انکودرهای مطلق دارای چندین بیت هستند که در هر لحظه با کنار هم گذاشتن آنها موقعیت دقیق دوران مشخص میشود و انکودرهای افزایش تنها دارای شیارهایی هستند ایجاد پالس میکنند و باید با شمردن پالس ها میزان چرخش را مشخص کنید، مثلا در وقتی شما یک انکودر افزایشی 200 پالس، در طی چرخش کامل 360 درجه ای 200 پالس تولید خواهد کرد.

انکودر چرخشی نوری

انکودر افزایشی (Incremental)

انکودر مطلق (Absolute)

انکودر مطلق (Absolute)

انکودرهای دوّار بطور متداول از یک جفت LED، که یکی فرستنده و دیگری گیرنده و یک دیسک مدرج (سیاه و سفید با جاهای خالی یا پر) استفاده میکنند. به این شکل که دیسک مدرج مابین سنسور فرستنده و گیرنده قرار میگیرد و با چرخش دیسک که به شفت موتور متصل است، سیگنال هایی از سمت فرستنده به گیرنده ارسال میشود. در صورتی که بین فرستنده و گیرنده قسمت تو پر دیسک قرار بگیرد هیچ نوری از فرستنده به گیرنده نمیرسد و در نتیجه انکودر عدد صفر منطقی را بر میگرداند و در غیر این صورت انکودر عدد یک منطقی را برمیگرداند. این صفر و یک شدن یک قطار پالس درست میکند که با استفاده از آن میزان چرخش موتور بدست می آید، به همچین ساختاری انکودر نوری میگویند.

انکودر افزایشی نوری

انکودر افزایشی نوری

انکودر افزایشی نوری

انکودر افزایشی نوری

برای شمارش پالس های انکودر نوری دو روش وجود دارد

  • روش ساده : خواندن پایه انکودر و شمردن به ازای هر بار صفر و یک شدن پایه
  • روش اصولی : استفاده از کانتر برای شمارش اتوماتیک پالس ها بدون درگیرشدن پروسسور

روش ساده براحتی بکمک چک کردن صفر یا یک بودن پایه در حلقه IF قابل پیاده سازی است و نیازی به شرح و بست ندارد، در ادامه این آموزش طریقه راه اندازی کانتر LPC1788 را بصورت عملی انجام خواهیم داد.

LPC1788 - ARM CORTEX-M3

LPC1788 – ARM CORTEX-M3

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *