عملیات محاسباتی پیچیده خود را به ARMهایی با Cortex-M4 بسپارید

عملیات محاسباتی پیچیده خود را به ARMهایی با Cortex-M4 بسپارید

میکرو کنترلر های مدرن با بهره گیری از هسته CORTEX-M4  به گزینه قدرتمند، سریع و البته کاملاً اقتصادی برای کارهای پردازشی و عملیات های سنگین محاسباتی تبدیل شده اند. این هسته پرسرعت به دلیل دارا بودن واحد FPU  ، مخفف سه کلمه Floating Point Unit،  میتواند عملیات پردازشی را با سرعت بسیار زیادتری نسبت به هسته های فاقد FPU انجام دهد. بخش زیادی ازعملیات های پردازشی شامل محاسبات اعداد شناور(اعشاری) می باشد که در هسته های معمولی این عملیات به CPU سپرده میشود ، البته مشکل از آنجا پدید می آید که CPU برای این نوع محاسبات بهینه عمل نمی کند و بازدهی و سرعت انجام محاسبات به شدت کاهش می یابد. برای حل این نقص واحدی به نام FPU طراحی شد تا انجام عملیات پردازشی حاوی محاسبات اعشاری به این واحد سپرده شود و این واحد به دلیل طراحی تک منظوره و بهینه برای عملیات پردازشی، عملکرد بهتری را ارائه میکند، پس با توجه به موضوعات مطرح شده میتوانید با اطمینان کامل عملیات محاسباتی پیچیده خود را به ARMهایی با Cortex-M4 بسپارید.

هسته CORTEX-M4 را میتوان، مجموعی از یک هسته CORTEX-M3 بعلاوه واحد های FPU و DSP Extention ها دانست. DSP extentionها شامل قسمتی به نام single-cycle MAC هستند که هسته را قادر می سازد یک عملیات ضرب 32 در 32 بیت را در تنها یک سیکل انجام دهد.

میکروکنترلر LPC4088 یکی از تراشه های پرقدرت و با امکانات فراوان است که با بهره گیری از هسته ARM CORTEX-M4 به گزینه ایده آل از حیث قیمت و امکانات برای جایگزینی با خانواده های پیشین خود تبدیل شده است. شرکت نوین تراشه برای اولین بار در سطح ایران ، اقدام به برگزاری دوره آموزشی LPC4088 با هدف انتقال تکنولوژی و ارتقاع سطح دانشجویان  میکند.

 برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد LPC4088 اینجا کلیک کنید

 

تصاویر زیر دو آزمایش (BenchMark) را از عملکرد این هسته جدید نشان میدهد که خود نمایانگر قدرت و جایگاه هسته M4 است.

زمان اجرای عملیات جذر روی اعداد مختلط

زمان اجرای عملیات جذر روی اعداد مختلط

فرکانس لازم برای دیکد کردن MP3

فرکانس لازم برای دیکد کردن MP3

 

 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *