شناسایی اشخاص در ویدیو با opencv

قابلیت های OpenCv – بخش دوم : شناسایی و شمارش افراد

در این مجموعه مقالات قصد داریم تا با قابلیت های OpenCV بیشتر آشنا شویم.

قابلیت های OpenCv – بخش دوم:شناسایی و شمارش افراد

امروزه با توجه به گسترش روزافزون دوربین های مراقبتی در معابر عمومی ایستگاه های مترو فروشگاه ها و پیاده روها و نیاز به بررسی و مراقبت این فضاها وجود نرم افزارهایی که بتوانند کار ردیابی و شناسایی احتمالی تخلف و جرم را به صورت خودکار انجام دهند به شدت احساس میشود.

با توجه به وجود انواع الگوریتم های شناسایی (Detection) و تشخیص (Recognition) در کتابخانه غنی OpenCV می توان نرم افزارهایی تولید نمود که تصاویر دوربین های مراقبتی را به صورت خودکار تحلیل نموده و در صورت لزوم اخطارهای لازم را صادر کند.

یکی از کاربردهایی که در دوربین های نظارتی مورد نیاز میباشد شمارش افراد موجود در تصاویر ویدیویی و تعقیب و ردیابی خودکار آنها است. در فیلم هایی که در ادامه آورده شده است این کاربرد بوسیله OpenCV پیاده سازی شده و روی ویدیوهای مراقبتی آزمایش شده است.

در زمینه الگوریتم هایی موفق تر هستند که بتوانند با درصد خطای پایین و قدرت تفکیک پذیری بالا افراد را از همدیگر تشخیص داده و شمارش نمایند. از جمله الگوریتم هایی که در opencv برای شناسایی افراد وجود دارد الگوریتم HOG یا

(Histogram of oriented gradient) است بوسیله آن می توان یک پنجره تشخیص ساخت و در کل تصویر به جستجوی افراد پرداخت. در این روش برای پنجره شناخت یک بردار بر اساس گرادیان های پیکسل ها محاسبه شده و در کل تصویر جستجو برای تطبیق با این بردار انجام می پذیرد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *