قابلیت های OpenCv بخش نهم: پیاده سازی روی پلتفرم های مختلف

قابلیت های OpenCv بخش نهم: پیاده سازی روی پلتفرم های مختلف

همانطور که در مقاله های پیشین با کاربردهای صنعتی کتابخانه OpenCv آشنا شدید و مشاهده نمودید که یادگیری استفاده از این کتابخانه چه امکانات فوق العاده ای را در حوزه پردازش تصویر و بینایی ماشین در اختیار برنامه نویس قرار میدهد. در این مقاله قصد داریم تا با یکی دیگر از قابلیت های دیگر OpenCv آشنا شویم. در این مقاله از اطلاعاتی که در سایت OpenCv.org استفاده شده است.

یکی از مزیت های برتر این کتابخانه قابلیت استفاده از آن روی پلتفرم های مختلف میباشد. در ابتدا که OpenCv طراحی شد هدف قابلیت توسعه برای کراس پلتفرم ها بود. بدین منظور در طراحی این کتابخانه از زبان برنامه نویسی C استفاده شده است. و بعد از opencv2 از زبان C++ نیز استفاده شد. به همین دلیل این کتابخانه پرتابل بوده و روی POWER PC های MAC تا ربات های خانگی قابل استفاده میباشد. همین طور رپرهایی برای زبان Python و Java  نیز تولید شده است تا تعداد بیشتری از برنامه نویسان بتوانند از این کتابخانه استفاده کنند.

انواع سیستم عامل ها:

از OpenCv هم روی سیستم عامل های رومیزی ( Desktop ) مانند Windows, Linux, Android, MacOS, FreeBSD, OpenBSD و سیستم عامل های موبایل مانند Android, Maemo, iOS. می توان استفاده نمود.

CUDA

از سال 2010 یک ماژول جدید به کتابخانه OpenCv اضافه گردید که از قابلیت های شتاب دهندگی GPU سیستم استفاده می کند. ماژول GPU بخش عمده ای از کتابخانه را شامل میشود و کماکان در حال توسعه است. برای توسعه این ماژول از CUDA بهره گرفته شده است و بنابراین از این اکوسیستم استفاده می کند. با بهره گیری از قدرت CUDA که به OpenCv اضافه شده است برنامه نویسان می توانند الگوریتم های دقیقتر و پیچیده تر را که از تصاویر با رزلوشن بالا استفاده می کنند به صورت بلادرنگ و با مصرف انرژی پایین تری توسعه دهند.

OpenCL

در سال 2014 یک ماژول شتابدهنده جدید به نام OpenCl به کتابخانه اضافه شد این ماژول جدید امکان استفاده از سخت افزارهای ناهمگن را میدهد.همچنین قابلیت استفاده از سخت افزارهای گسسته و GPU های ارتقا یافته را نیز  میدهد.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *