قابلیت های OpenCv – بخش هفتم : تعقیب هدف در ویدئو

قابلیت های OpenCv – بخش هفتم : تعقیب هدف در ویدئو

ردیابی یا تعقیب هدف (target tracking) مسئله ای است که در کاربردهای نظامی ( پهبادها و اسلحه های اتوماتیک) و رباتیک ( کواد کوپتر و روبات های متحرک ) مطرح شده است و الگوریتم های متنوعی برای آن پیشنهاد شده است ، ردیابی هدف از تصاویر اخذ شده از دوربین بوسیله برنامه نویسی با استفاده از الگوریتم های موجود در کتابخانه opencv قابل پیاده سازی میباشد.

برای شناسایی هدف ( target) روش های مختلف وجود دارد. می توان از شکل هندسی هدف استفاده نمود و با استفاده از روش هایی مانند تبدیل هاف (Hough trandsform) انواع و اقسام شکل های هندسی مانند دایره یا بیضی را شناسایی نمود. همچنین برای شناسایی چند ضلعی ها می توان از روش کانتور استفاده نموده و انواع چند ضلعی مانند مثلث، مربع، مستطیل و … را شناسایی نمود.

یک روش دیگر استفاده از ویژگی ها (feature) در تصاویر میباشد. الگوریتم هایی مانند Sift یا Surf و Fast و … برای همین منظور طراحی شده اند. با استفاده از این روش ها میتوان اشکای که پیچیده تر هستند را در تصویر شناسایی نمود. خوبی این روش ها این است که نسبت به چرخش یا تغییر اندازه و شرایط نوری در تصویر ثبات بیشتری دارند.

پس از این که هدف در تصاویر شناسایی شد نوبت به تعقیب هدف در فریم های بعدی می رسد. برای تعیقب هدف نیز روش هایی مانند فیلتر کالمن و optical flow را می توان استفاده نمود.

در ادامه ویدئویی نمایش داده شده است که در نشان داده شده است که چگونه با استفاده از تصاویر اخذ شده از دوربین می توان الگوریتم های تشخیص هدف را روی یک کواد کوپتر اعمال نموده و روی یک هدف قفل نموده و کواد کوپتر آن را دنبال کند.

 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *