قابلیت های OpenCv – بخش پنجم: شناسایی و تشخیص چهره

قابلیت های OpenCv – بخش پنجم: شناسایی و تشخیص چهره

یکی از قابلیت های مهم پردازش تصویر که امروزه در ابزارهای مختلف مانند دوربین های عکاسی و تلفن های همراه و دستگاه های حضور و غیاب با آن برخورد کرده اید سیستم تشخیص چهره است. تشخیص چهره از ابزارهای مهم در سیستم های تشخیص هویت میباشد.

هدف از این الگوریتم ها ابتدا شناسایی ناحیه صورت در تصویر بر اساس ویژگی های صورت و سپس بازشناسی تصاویر بر مبنای تصاویر آزمایشی می باشد.

در کتابخانه opencv از روش های یادگیری ماشین مانند روش دسته بندی آبشاری Haar استفاده شده تا عملیات شناسایی چهره انجام شود. همینطور برای تشخیص و بازشناسی چهره یک کلاس به نام Face Recognizer پیاده سازی شده که از آن می توان برای بازشناسی و تشخیص چهره استفاده نمود. در این روش ها از مکانیزم تمرین (train) و آزمون (test) استفاده شده تا الگوریتم ها با دقت خوبی بتوانند چهره را در تصاویر شناسایی نموده و بازشناسی نمایند.

از آنجاییکه چهره افراد جزء ویژگی های منحصر به فرد بیومتریکی مانند اثر انگشت و عنبیه چشم نمی باشد از این روش معمولا در جاهایی استفاده میشود که تعداد افراد مورد شناسایی محدود بوده و در صورت خطا اطلاعات حساسی در خطر نباشد، زیرا به دلیل تشابه چهره افراد احتمال خطا در این روش بالاست.

در ادامه ویدئویی نمایش داده شده است که در آن با استفاده از کتابخانه opencv ناحیه چهره شناسایی شده و چهره فرد در مرحله دوم تشخیص داده میشود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *