قابلیت های opencv – بخش چهارم : شناسایی پلاک ماشین

قابلیت های opencv – بخش چهارم : شناسایی پلاک ماشین

همانطور که در مطلب قبلی اشاره شد نظارت ویدئویی نقش عمده ای در کنترل ترافیکی بر عهده دارد، شناسایی اتوموبیل های متخلف در تصاویر ویدئویی دوربین های نظارتی کشف تخلفاتی مانند سرعت غیر مجاز ، حرک نکردن بین خطوط ، حرکات نمایشی حرکت در مسیرهای ممنوع ایستادن در نقاط ممنوع و … مثال هایی هستند انواع مختلف کاربردهای نرم افزارهای نظارتی که می توان برای این دوربین ها پباده سازی نمود. پس از اینکه اتوموبیل خاطی شناسایی شد باید پلاک آن تشخیص داده شود تا جریمه مورد نظر برای آن ثبت گردد. بنابراین تشخیص پلاک (ANPR) بخش مهمی را در روند تشکیل میدهد. از تشخیص پلاک می توان در پارکینگ های مکانیزه و ورودی برج ها استفاده نموده و ورود و خروج اتوموبیل ها را به صورت خودکار کنترل نمود.

در فرآیند تشخیص پلاک از الگوریتم های مختلف پردازش تصویر مانند قطعه بندی و OCR استفاده میشود. هر کدام از این الگوریتم ها را می توان با کمک کتابخانه opencv پیاده سازی نموده و مراحل تشخیص را انجام داد. هر کشوری پلاک مخصوص به خود را داشته و به لحاظ ظاهری و حروف به کار رفته در آن با پلاک بقیه کشورها تفاوت هایی دارد.

سرعت ماشین های عبوری و تشخیص پلاک در ساعت های مختلف شبانه روز و شزایط مختلف نوری از جمله چالش های مقابل توسعه این نرم افزارها میباشند. در ویدئویی که در ادامه آورده شده است نحوه کار یکی از این سیستم های خودکار تشخیص پلاک آورده شده است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *