معرفی پروژه های انجام شده با برد رزبری پای (Raspberry Pi) بخش اول: ربات پرنده (کوادروتور)

معرفی پروژه های انجام شده با برد رزبری پای (Raspberry Pi)  بخش اول: ربات پرنده (کوادروتور)

کوادرتور یا کوادروکوپتر یا پرنده چهار ملخه نوعی عمودپرواز است که بخاطر استفاده از چهار ملخ بصورت صلیبی این لقب را به آن داده اند. این نوع پیکربندی به پرنده این امکان را میدهد تا پرنده بتواند به راحتی و بطور مساوی در تمامی جهات حرکت کند و قدرت مانور فوق العاده ای داشته باشد. این پهپاد کوچک دارای مصارف متعدد است و برای مطالعات تحقیقی و جستجو کاربرد دارد.

این وسیله کاربردهای بسیاری دارد از جمله با نصب دوربین ویدیویی بر روی آن، تصویر برداری از سطح میسر می گردد و از آن در امور نظامی، کنترل ترافیک، و نقشه برداری استفاده می شود.

owenquad یک کوادروتور بر مبنای برد رزبری پای می باشد که Open Source بود و مراحل ساخت و تمام برنامه های به کار رفته در آن در اختیار عموم می باشد. به این دلیل از برد رزبری پای در این ربات استفاده شده تا بتواند از توان پردازشی بالاتر نسبت به میکروکنترلرها استفاده کند و همچنین از ارتباط 3G و دوربین آن نیز دراین ربات استفاده میشود.

RPIQUADDIAGRAM

هدف از طراحی این ربات پرنده توانایی پرواز کاملا خودکار برای شناسایی، نقشه برداری مزارع ، مناطق حادثه دیده، خطوط قدرت و لوله ، نظارت بر جمعیت، و غیره در حالت ایده آل این قابلیت را داشته باشند که بتواند با ربات های دیگر ارتباط برقرار کند. این ربات بوسیله موبایل قابل کنترل بوده و برای مسیریابی از GPS استفاده می کند.

این پروژه برای دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد و دکتری بسیار ایده آل بوده و می توانند با استفاده از برد رزبری پای آن را پیاده سازی کنند.

در فیلمی که در ادامه آورده شده است می توانید پرواز این ربات پرنده را مشاهده نمایید.

 

در ادامه لینک دانلود کامل این پروژه آورده شده است که با دنبال کردن مطالب آن می توانید برای خودتان یک ربات پرنده بسازید. همچنین اگر علاقمند به شرکت در کلاس آموزشی رزبری پای هستید از این لینک ثبت نام نمایید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *