معرفی پروژه های انجام شده با برد رزبری پای (Raspberry Pi) بخش دوم : روبات دنبال کننده خط

معرفی پروژه های انجام شده با برد رزبری پای (Raspberry Pi) بخش دوم : روبات دنبال کننده خط

در این پروژه به بررسی طراحی و ساخت یک روبات مسیر یاب یا یک دنبال کننده خط که به عنوان روبات تعقیب خط معروف است پرداخته می شود.
وظیفه این روبات دنبال کردن خطی در یک صفحه است. حال چون رنگ خط و رنگ صفحه و هم چنین اندازه خط متغیر می باشد لذا باید برنامه ای برای آن نوشت که بتواند شرایط به وجود آورنده را شناسایی کند . برای نوشتن این برنامه نیاز به طراحی یک مدار منطی است که بتواند روابطی برای ورودی و خروجی تعیین کند و بتواند تمام شرایط به وجود امده را تشخیص دهد.
به عنوان مثال این گونه ربات ها تا حدی قادر به انجام وظیفه کتابداری کتابخانه هستند به این صورت که بعد از دادن کد کتاب روبات با دنبال کردن مسیری که کد آن را تعیین می کند به محلی که کتاب در آن جا قرار گرفته می رود و کتاب را برداشته و نزد ما می آورد

مثالی دیگر از کاربردهای این ربات در بیمارستان های پیشرفته است.

کف بیمارستان های پیشرفته خط کشی شده و به رنگ های مختلف لست برای مثال رنگ قرمز برای اتاق جراحی و غیره می باشد. بیمارانی که لمس هستند یا اینکه توانایی نحرک و جا به جا شدن به خودی خود ندارند و مجبورند از ویلچر استفاده کنند این ولیچر نقش ربات تعقیب کنده خط را دارد به این صورت که بیمار با زدن یک کلید ویلچر را به مکان خاصی از بیمارستان هدایت می کند بدون این که کسی در حرکت دادن ویلچر او را یاری کرده باشد.
اگر با دقت به اطراف خود بنگریم می بینیم که وجود این ربات می تواند بسیار مفید و ارزنده باشد ومی توتن به کاربردهای دیگر این گونه ربات ها در زندگی روزمره و ادارات پی برد

What-the-robot-sees1

اگر علاقمند به شرکت در کلاس آموزشی رزبری پای هستید از این لینک ثبت نام نمایید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *