مقایسه LPC1768 با LPC1788

شاید برای شما هم که از علاقه مندان حوزه میکرو ها هستین جالب باشد که بدانید چرا علاقه به شمت میکرو کنترلر LPC1788 به صورت چشم گیری افزایش داشته است، با این که شاید تا سال 91 اسمی از LPC1788 به میان نیامده بود. البته باید گفت که این میکرو جزو میکرو های جدید شرکت NXP می باشد و محصول سال 2011 میلادی است و همچنان برای این میکرو اطلاعات جدیدی از سمت شرکت سازنده منتشر می شود.

در این مقاله مختصر قصد معرفی چند ویژگی ممتاز که در LPC1788 قرار داده شده است و که در LPC1768 وجود ندارد را معرفی کنم تا خود مقایسه LPC1768 با LPC1788 باشد.

  • واحد SD Card Interface

در میکرو هایی که واحد SD Card Interface وجود ندارد، برای راه اندازی انواع کارت های حافظه از قبیل MMC و SDC و … می بایست از مد SPI استفاده کرد. حداکثر فرکانسی که در این مد می توان استفاده کرد برای MMC ها 20 MHz و برای SDC ها تا 25 MHz می باشد.

اما با راه اندازی کارت های حافظه در SDIO (به عبارت دیگر مد NATIVE) سرعت کار با این قبیل کارت های حافظه افزایش یافته به طوری که حداکثر سرعت ارتباط با MMC ها به 52MHz و حداکثر سرعت ارتباط با SDC ها به 50MHz افزایش یافته است.

MicroSD

MicroSD

  • واحد SPIFI

چهار عدد SPI Flash Interface در چیپ LPC1788 وجود دارد که در فضای Memory Map این میکرو تعریف شده است و می توان با سرعت زیادی به دیتای آن ها دسترسی داشت.

  • واحد LCD Controller

یکی از جذاب ترین بخش های اضافه شده به این میکرو می باشد. تا پیش از این برای راه اندازی LCD های TFT و STN محدودیت هایی وجود داشت که طراحی را محدود به استفاده از LCD از نوع خاص با سایز خاص (قالباََ کوچکتر از 4.3 اینچ) می کرد. این محدودیت ها از دو عامل سرچشمه می گرفت، یکی این که LCD های با سایز بزرگتر از 4.3 اینچ دارای کنترلر نمی باشند و عدم وجود کنترلر طراح را برای استفاده از LCD های با سایز بزگ (بزرگ تر از 4.3 اینچ ) مجبور به استفاده از کنترلر external می کرد و این خود موجب سختی طراحی PCB می گشت.

محدودیت دیگر این که LCD هایی که دارای کنترلر می باشند، کنترل های یکسان ندارند و این خود محدودیتی بود که موجب می شد برای LCD های مختلف نیاز به برنامه های مختلفی برای راه اندازی آن ها باشد.

اما میکرو LPC1788 با قرار دادن واحد LCD Controller درون خود چیپ به این دو محدودیت پایان داد و طراحی می تواند به سادگی سایز های مختلف LCD ها را (در حال حاضر تا 7 اینچ) با Resolution های مختلف به طور مستقیم به میکرو متصل نماید. این میکرو توانایی راه اندازی LCD های با کیفیت 200 * 320 تا 768 * 1024 را دارا می باشد.

LCD

البته تفاوت های دیگری هم بین این دو میکرو وجود دارد که درپست های بعدی با عنوان ویژگی های LPC1788 مطرح خواهیم کرد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *