کاربرد FPGA ها در طراحی درایور موتورهای Servo

سروُ موتورها(موتورهای مبتنی بر سیستم سروُ)  به لحاظ عملکرد  در اصل  موتورهایی هستند  که  مجهز به  یک سیستم  کنترلی می باشند، برای سروُ موتورهای صنعتی  این سیستم در قالب یک موتورانکودر دار و یک  درایور ظاهر می شود ؛ که درایور مشتمل  بر یک  کنترلر ، تغذیه سویچینگ،  ورودی خروجی ها و..می باشد که این طراحی متناسب با  ساختار موتور و سایر اجزا می باشد. موتور نیز از یک انکودر و یک  موتور الکتریکی تشکیل شده است.
AC-SERVO-KIT-1KW-1024x1024

با پیشرفت  این تکنولوژی  پیچیدگی ساختار افزایش یافته است به طوری که نیاز به پردازنده هایی که  اولا؛ با سرعت بالا تری کارکنند دوم؛ انعطاف پذیری بالاتری داشته باشند، سوم؛ به سرعت بتوان آنها را برای ساختارهای جدید بروز رسانی کرد، چهارم آنکه  بتوان از آنها در طراحی سیستم های کنترلری بهره برد ، نظر به استفاده از  FPGA ها را (که هم از سرعت بالایی برخوردارند و هم طیفی وسیعی از قیمت ها برخوردارند ، هم  از انعطاف بالا در طراحی بر خوردارند ) با لا برده است. اگر شما یک سرو درایور را باز کنید یک  پردازنده DSP و یک FPGA مشاهده خواهید نمود.

controler

در شکل فوق یک نمای درایور موتور سرو که با استفاده از سافت پروسسور NIOS (یک ابزار قوی موجود در FPGA های شرکت Altera) که برای دو موتور طراحی شده، نمایش داده شده است.

باید اضافه نمود، سروُ موتورها در محدوده ای وسیع از تجهیزات صنعتی،پزشکی، نظامی و… نظیر CNCها،  ،  نوار نقاله، ربات های عنکبوتی و… کاربرد فراوان دارند.

Servo-Drive

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *